شیوه راه‌اندازی شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

شیوه تاسیس شرکت در ایران مرحله به مرحله
معرفی
ثبت شرکت در ایران یکی از اساسی‌ترین گام‌ها برای شروع بیزینس است. در این مطلب، به صورت جامع آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید.
گونه‌های شرکت‌های تجاری در کشور ایراندر ایران، گونه‌های متنوع شرکت‌های کسب و کار وجود دارد که هر یک خصوصیات و شرایط خاص خود را دارند. در این راهنما، به بررسی مهمترین اقسام شرکت‌های کسب و کار در کشور ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی گسترده
یکی از گونه‌های شرکت‌های کسب و کار در ایران، شرکت سهامی گسترده است. در این گونه شرکت، سرمایه به سهم‌ها تقسیم می‌شود و افراد می‌توانند سهام را بخرند و در سود و زیان بیزینس سهیم شوند.

شرکت سهامی کوچک
مدل دیگری از شرکت‌های بازرگانی، شرکت سهامی محدود است. در این نوع بیزینس، بودجه به سهام تقسیم می‌شود، اما تعداد شرکا محدود است و سهام‌ها قابل انتقال در بازار مالی نمی‌باشند.

شرکت محدود
شرکت با مسئولیت محدود، نوع دیگری از شرکت‌های بازرگانی در ایران است. در این گونه بیزینس، تعهد شرکا به میزان سرمایه وارد شده در بیزینس محدود می‌شود و سهامداران در صورت بدهی شرکت، فقط به میزان اعتبار وارد شده به شرکت مسئول خواهند بود.

شرکت تضامنی
شرکت تضامنی و همبسته یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی هست که در این نوع، مسئولیت شرکا به میزان همه قروض شرکت می‌باشد. در این گونه بیزینس، هر یک از سهامداران تعهد بی‌پایانی نسبت به بدهی‌های شرکت دارند.

شرکت نسبتی
شرکت با مسئولیت نسبی نوع دیگری از شرکت‌های بازرگانی است که در آن، تعهد شرکا به اندازه سهم الشرکه‌ها هر یک از آنها در بیزینس در نسبت به تمام قروض بیزینس محدود می‌شود.

شرکت تعاونی
شرکت تعاونی یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی می‌باشد که با هدف رفع نیازهای اعضا و افزایش وضعیت مالی اعضا راه‌اندازی می‌شود. در این مدل شرکت، سود و ضرر به نسبت سهم الشرکه اعضا بخش‌بندی می‌شود.

خاتمه
در این راهنما، به انواع مختلف شرکت‌های تجاری در ایران پرداختیم. هر یک از این شرکت‌ها خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد را دارند که با توجه به نیازها و مقاصد می‌شود نوع شرکت خود را انتخاب کنید.


مرحله اول: تعیین نام شرکت
اولین مرحله در فرآیند ثبت شرکت، انتخاب یک نام برای شرکت است. نام شرکت باید منحصر به فرد باشد و با شرکت‌های دیگر تفاوت داشته باشد.

دومین گام: تنظیم اساسنامه
در این مرحله، باید اساسنامه شرکت خود را بنویسید. این اساسنامه شامل اطلاعات شرکا، نوع کسب و کار، بودجه اولیه و جزئیات دیگر است.

گام سوم: ثبت در سیستم دولتی
بعد از تنظیم اساسنامه، باید جزئیات شرکت را در سیستم رسمی ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید. برای این منظور، باید به پورتال رسمی سازمان ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید.

چهارمین گام: دریافت مجوزهای لازم
با توجه به نوع فعالیت بیزینس، ممکن است نیاز به گرفتن مجوزهای مختلف از سازمان‌های مختلف داشته باشید. این مدارک شامل مجوزهای بهداشتی، مجوز محیط زیست و مجوزهای تکنیکی می‌شود.

مرحله پنجم: افتتاح حساب بانکی
مرحله پایانی، افتتاح یک حساب به نام کسب و کار است. حساب بانکی برای معاملات مالی و مدیریت امور مالی بیزینس ضروری است.

خاتمه
تاسیس شرکت در کشور ایران با رعایت گام‌های ذکر شده ممکن است. امیدوارم این راهنما برای شما سودمند باشد و بتوانید بیزینس خود را به آسانی ثبت کنید.

منبع : شرایط ثبت شرکت

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *